bog

Jak navrátit dětem školní spánkový režim

31. srpna 2017

Během prázdnin má většina dětí volnější režim, tudíž chodí spát později a ráno tím pádem i později vstává. S blížícím se začátkem školního roku je dobré dohlédnout na to, aby se vaše děti co nejdříve přizpůsobily školnímu režimu a zejména brzkému vstávání. Podle mnohých studií potřebují děti v nižším školním věku 9–11h, teenageři pak mezi 8–10h spánku. Realita je však často jiná, přičemž nedostatek spánku může vést ke slabším výkonům ve škole, k obtížím v soustředění se, případně k emočním problémům. Aby návrat do školních lavic byl co nejhladší, máme pro vás pár konkrétních tipů.

S koníčky rozumně

Dnes se dětem nabízí nepřeberné množství mimoškolních aktivit, které však ve větším množství moou vést k tomu, že vaše dítě bude nuceno dělat domácí školní povinnosti dlouho do noci a připravovat se tak o cenný spánek.

Předspánková příprava

Lidské tělo potřebuje určitou dobu, aby se připravilo na spánek. Minimálně hodinu před ulehnutím do postele by dítě mělo provozovat nějakou klidovou aktivitu (čtení, poslech hudby, koupel,…) a vyvarovat se rušivým elementům jako ej např. hraní her na počítači, sledování televize atd.

Umístěte hodiny do dětského pokoje

Navrhněte dítěti, že pokud se vzbudí dříve, ať zůstane ležet v posteli do ujednané hodiny a získaný věnuje např. čtení. Je zde tak jistá šance, že se mu podaří ještě usnout.

Utlumte i vaši aktivitu

Jakmile jednou dáte dítě do postele, měli byste ztišit/zklidnit i vaši aktivitu. V opačném případě by dítě mohlo mít pocit, že o něco přichází a tím oddalovat svůj spánek. Navíc pokud by u vašeho dítěte docházelo k průběžnému buzení během noci, ráno bude jistě unavené a to i v případě, že naspí doporučený počet hodin.

Matrace pro děti

25. června 2017

Správná volba dětské matrace je ještě důležitější, než u dospělého člověka, protože špatně zvolená matrace může napáchat u vyvíjejícího se organismu výraznější škody. Dokud se tedy dětské tělo vyvíjí, měli bychom věnovat výběru matrace zvláštní péči

Matrace do dětských postýlek

Jednoduše by se dalo říci, že čím tvrdší, tak tím lepší. Podložka by samozřejmě neměla dítěti způsobovat otlačeniny a měla by dobře spolupracovat s monitory dechu. V poslední době získávají na popularitě matrace do kojeneckých postýlek postavené na kokosu v kombinaci s PUR pěnou. Tyto matrace jsou díky kokosu dobře prodyšné a poměrně tuhé. Doporučujeme i omyvatelný zdravotnický potah pro snadnou údržbu. Potah nepropustí vlhkost, ale zároveň dovoluje pokožce dýchat. Tento typ matrace u nás začíná přibližně na 1000 Kč.

Matrace pro děti a žáky

Většina odborníků se shodne, že by dětská matrace měla být spíše tvrdší, jelikož musí poskytnout dobrou oporu vyvíjejícímu se tělu. Matrace by měla navíc být dostatečně pevná, jelikož dětská postel často neslouží jen na spaní, ale i na hraní, kde je tvrdší podložka výhodou. Pro děti a žáky přibližně ve věku 3–12 let doporučujeme jako matraci využít samostatně naše středně tvrdá jádra s označením 4, případně tvrdá jádra s označením 5 doplněné o horní a spodní vrstvu z biopěny nebo latexu.

Matrace pro studenty a období puberty

V době, kdy se organismus blíží ukončení vývoje, je stále vhodné sahat po tvrdších, maximálně po středně tvrdých matracích. Typově se již matrace může blížit matraci pro dospělého, přičemž by měla individuálně zohledněvat hmotnost dítěte. Obecně lze z našeho eshopu doporučit středně tvrdá jádra s označením 4, doplněné o vrstvu z biopěny nebo latexu.

Čemu se vyvarovat při výběru matrace pro děti/studenty

Určitě doporučujeme se vyhnout matracím z visco pěny, která se velmi dobře přizpůsobuje a zahříváním měkne. Tyto vlastnosti jsou žádoucí ve vyšším věku, kdy již hledáme úlevu a odpočinek pro naše klouby. Během vývoje však právě ona dobrá přizpůsobivost může zhoršit případné vývojové vady a být tak spíše ke škodě. Druhé věc, které se doporučujeme vyhnout, jsou zónové matrace. Tyto jsou totiž nastaveny ve většině případů primárně pro dospělého člověka.

Mobilní aplikace pro sledování spánku a snadné usnutí

6. června 2017

Určitě se vám už někdy stalo, že jste nemohli usnout nebo že jste ráno probudili i po 8h spánku tak nějak nevyspalí. Můžete nad tím vším mávnout rukou, sáhnout po medikamentech a nebo vyzkoušet moderní „spánkové“ aplikace pro váš mobil.

Sledování spánku, probuzení ve správný čas, nahrávání zvuků (chrápání,…)… Toto je jen malý výčet funkcí, které nabízí aplikace Sleep as Android. Pro správnou funkcí stačí mít mobil se zapnutou aplikací položen na matraci vedle vás. Nejzajímavější je inteligentní budík, které podle vašich pohybů během spánku pozná, kdy je nejlepší čas na probuzení, abyste se cítili svěží. Pokud nechcete mít položen mobil vedle sebe, mohou jako alternativa posloužit chytré náramky. Tyto jsou navíc schopny vás probudit lehkými vibracemi na zápěstí.

Sleep as Android se tedy postará o vše během spánku a o hladké probuzení. Ale co takové usínání? Pokud až do noci hledíte do mobilu nebo do počítače, mohli byste velmi ocenit aplikace, které redukují přítomnost modrého světlo (displej zařízení zabarví do oranžova). Modré složka světla totiž zabraňuje tvorbě hormonu melatoninu, které navozuje pocit spánku. Pokud se tedy ihned po delším sledování displeje počítače či mobilu rozhodnete jít spát, může absence dostatečného množství tohoto hormonu prodloužit dobu potřebnou pro usnutí. Nejznámější jsou aplika f.lux a Twilight.

Nemůžete spát? Máme pro vás 8 činností, které vás zaručeně unudí k usnutí

18. května 2017

Už po desáté kontrolujete svůj facebook a mezi refreshy hledíte do stropu? Zkuste pár našich triků.

 1. Pozorujte usychající barvu.
 2. Vezměte si jakýkoliv slovník. Nepřeskočte jediný termín.
 3. Začněte pracovat na svém daňovém přiznání. Nikdy není příliš brzy.
 4. Udělejte si pořádek na svém počítači. Odpojte se pro jistotu od internetu.
 5. Pusťte si záznam jednání poslanecké sněmovny.
 6. Začtěte se do jakéhokoliv zákonu v paragrafovém znění.
 7. Pusťte si vlny
 8. Největší klasika…počítejte ovečky

Jak vysokou matraci do postele?

28. dubna 2017

Výška matrace je faktor, který většina zákazníků příliš neřeší. Respektive řeší, ale jen optikou, že čím vyšší, tím lepší. Což však platí jen velmi omezeně. Pojďme se tedy podívat, kde hraje výška matrace roli a na co si dát pozor.

 1. Nesmíte se bouchat o kraj postele

Matrace by měla být vysoká tak, abyste se při sedu na kraji postele nebouchali spodní stranou stehen o rám/bočnice postele. Tato věc by vám za chvíli poměrně znepříjemnila vstávání či další činnosti. Pokud jste si vybrali matraci, která toto nesplňuje, zkuste se podívat zda-li konstrukce vaší postele neumožňuje změnit umístění roštu (např. podložením nebo převrtáním). Pokud ano, bylo by to určitě ekonomičtější řešení, než platit za zbytečně vysokou matraci. Toto pak platí zejména v případě seniorů, kteří si vyšší matrací chtějí usnadnit vstávání z postele. Namísto připlácení si za vysokou matraci však může někdy postačit jen zvednutí roštu.

 1. Smysl mají matrace do 20 cm

Záleží na konstrukci matrace a na použitých materiálech, nicméně obecně lze říci, že sebevíce těžký člověk využije maximálně cca 8cm výšky matrace, přičemž zbytek je zatěžován jen minimálně. Při oboustranné matraci (použitelné z obou stran) pak tedy dává největší ekonomický smysl mít matraci vysokou kolem 16 cm, s rezervou pak do 20 cm. U matrací vyšších jak 20cm s největší pravděpodobností nebude střed matrace adekvátně využit a budete tak za něj zcela zbytečně platit.

 1. Co je již příliš nízká matrace?

Opět bude záležet na konstrukci a použitých materiálech. U tvrdších matrací si můžete dovolit nižší výšku. U měkčích by výška měla být vyšší, jelikož tyto podléhají snadnějšímu opotřebení a při nižší výšce byste mohli brzy začít cítit podložku/rošt. Stejně tak se do nich více zaboříte při posazení na kraj postele a mohli byste se bouchat o rám postele. Obecně by matrace měla mít alespoň 10cm, což je výška která nabídne dostatečnou izolaci od podložky při zachování adekvátní životnosti. Pokud to však je jen trochu možné, dívejte se v případě oboustranných matrací po výšce 16–20 cm.